2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift, service och support av levererad Hogia systemlösning
Beskrivning: AB Östgötatrafiken beslutar med stöd av 6 kap Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna att köpa drift och support avseende Hogia systemlösning genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering med hänvisning till att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens och att det som anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av Hogia Public Transport. Samtliga rättigheter som krävs för att kunna utföra dessa tjänster, exempelvis nyttjanderätt till källkod, samt rätt att ändra i källkod äger Hogia Public Transport
Intern identifierare: 2025/0238
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000