262631-2023 - ÄndringSverige-Örebro: Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Törsjö 3:14 m.fl.
Referensnummer: Tos 201/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser genomförande av detaljplan Törsjö 3:14 m.fl. (mellan Marieberg och Södra Lindhult)
I entreprenaden ingår byggnation av gator, GC-banor, gångbanor, bullervall och bullerplankplank, VA-försörjning, pumpstation, belysning, planteringsytor och torgyta.