262657-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd och konditori 2019
Referensnummer: 3.3.2-55/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att teckna avtal med en leverantör. Målen med upphandlingen är att få:
Ett anbudssortiment som täcker verksamhetsbehoven
Ett utbud av ekologiska produkter
Hållbara transporter
Hög leveranssäkerhet
Hög servicegrad och goda avtalsrelationer
Konkurrenskraftiga priser
Ramavtalets omfattning
Det maximala sammanlagda värdet för avrop som kan göras under ramavtalets totala avtalstid uppgår till:
Stockholms stads samtliga fackförvaltningar och stadsdelsförvaltningar: 28 MSEK
Bostadsförmedlingen i Stockholm AB: 800 000 SEK
Stockholms stads Parkering AB: 200 000 SEK
När angiven gräns är nådd för respektive deltagande upphandlande myndighet kan ytterligare avrop inte göras av myndigheten.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 11.7.2019 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811100 Bröd, 15812000 Bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av Färskt bröd och konditori.
Upphandlingens syfte
Upphandlingens syfte är att teckna avtal med en leverantör.
Målen med upphandlingen är att få:
Upphandlingens volym/omfattning
Utifrån tidigare inköp inom området bedömer den upphandlande myndigheten att avrop från kommande ramavtal totalt kan komma att ske i en omfattning som motsvarar vad som anges nedan, under förutsättning att samtliga förlängningsoptioner utnyttjas.
Observera att de angivna värdena/kvantiteterna är en bedömning av de ordinarie behoven och inte utgör utfästelse om kommande avtals volym eller omfattning.
Stadens behov kan komma att förändras under löpande avtalstid jämfört med tidigare genomförda inköp, t.ex. om verksamheten utökas eller förändras, organisatoriska förändringar eller politiska beslut. Det maximala sammanlagda värdet för avrop som kan göras under ramavtalets totala avtalstid uppgår till:
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 31.3.2020