26281-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT – konsulter.
Referensnummer: 16/00583
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal på IT-konsuler.
Upphandlingen är indelad i följande kompetensområden/roller:
Enterprise Arkitekt,
Lösningsarkitekt/-utvecklare,
Testarkitekt/-utförare,
IT – projektledare,
Infrastrukturarkitekt/-tekniker.
Upphandlande enhet:
Upphandlande enhet är Ekonomi och IT/FM/Säkerhet på Kraftringen Energi AB (publ.) organisationsnummer 556100-9852 nedan kallat Kraftringen.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens dotterbolag och delägda bolag.
Upphandlingen administreras av Inköpsavdelningen på Kraftringen.
Beskrivning av Kraftringen:
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 000 000 000 SEK. Läs mer på www.kraftringen.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
IT-konsulter
Del nr: 5 kompetensområden/roller se II.1.4) Kort beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen