Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för OVK-åtgärder och injustering
Referensnummer: LOC 2020-0038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Locum AB är en av Sveriges större fastighetsförvaltare med ett fastighetsbestånd på ca 2 miljoner m2 lokaler i Stockholms län. Fastighetsbeståndet ägs av Region Stockholm men fastighetsförvaltningen sker genom Locum AB. Bland hyresgästerna dominerar sjukvården i Stockholms län. Locum AB ägs till 100 % av Region Stockholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51000000 Installation (utom programvara)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar: Injustering av ventilation enligt proportionalitetsmetoden samt viss service, underhålls- och ombyggnadsarbeten avseende ventilationssystem.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22