Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Chassibyte vägambulanser
Referensnummer: UPPH2020-0158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50117100 Ombyggnad av motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala har valt att som akutambulanser ha bilar med separat sjukhytt som kan överflyttas till nytt chassi när ursprungligt chassi är förbrukat. Chassiet skall anpassas efter de sjukhytter som redan finns i verksamheten. I leverantörens åtagande ingår fordon, byggnation och installation, anpassning av erforderlig sjukvårdsutrustning samt besiktning av fordonen m.m. i enlighet med angiven kravspecifikationer (se bil 2A).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114000 Specialfordon, 34114100 Utryckningsfordon, 34114121 Ambulanser, 50117000 Ombyggnad och renovering av fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen