26290-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Buss 2018.
Referensnummer: RS/1509/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen skall, på uppdrag av Länstrafiken i Jämtlands län AB, upphandla kollektivtrafik i sex (6) kommuner i Jämtlands län. Upphandlingen omfattar ca. 75 busslinjer i kommunerna Östersund, Krokom, Berg, Bräcke, Härjedalen och Strömsund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen