262916-2020 - ResultatSverige-LUND: Socialt arbete
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IFO - Öppenvård 2020
Referensnummer: 19/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunförbundet Skåne inbjuder till upphandling av öppenvårdsinsatser som komplement till medverkande kommuners öppenvårdsverksamhet i egen regi. Upphandlingen riktar sig till verksamheter som har tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg (IVO) enligt SoL 7 kap. 1 § 4:e stycket och kan erbjuda tjänster inom något följande fyra delområden:
* Behandling och stöd till barn (0-17 år) med eller utan deras familjer
* Utredning av barn (0-17 år) och deras familjer
* Behandling och stöd till enskilda vuxna (18+ år) – Programvistelse
* Behandling och stöd till enskilda vuxna (18+ år) – Övrig öppenvård
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs som ett förenklat förfarande i enlighet med Lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
I upphandlingen deltar följande 46 kommuner från Skåne, Halland och Kronoberg:
Alvesta, Bjuv, Bromölla, Burlöv, Båstad, Eslöv, Falkenberg, Halmstad, Helsingborg, Hylte, Hässleholm, Höganäs, Hörby, Höör, Klippan, Kristianstad, Kävlinge, Laholm, Landskrona, Lessebo, Ljungby, Lomma, Lund, Malmö, Markaryd, Osby, Perstorp, Simrishamn, Sjöbo, Skurup, Staffanstorp, Svalöv, Svedala, Tingsryd, Tomelilla, Trelleborg, Uppvidinge, Varberg, Vellinge, Växjö, Ystad, Åstorp, Älmhult, Ängelholm, Örkelljunga och Östra Göinge.