Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och anläggningsarbeten i Vattenfalls fjärrvärmenät, samtliga orter
Referensnummer: 1003970795
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende schaktarbeten vid Vattenfalls samtliga orter, anbud lämnas per LOT enligt nedan.
LOT 1, Uppsala
LOT 2, Drefviken
LOT 3, Gustavsberg
LOT 4, Nyköping
LOT 5, Motala
LOT 6, Askersund
LOT 7, Vänersborg
LOT 8, VB Energi, Ludvika/Grängesberg
LOT 9, VB Energi, Fagersta/Norberg
LOT 10, GEAB, Gotland
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avseende schaktarbeten i fjärrvärmenät.