263011-2019 - ResultatSverige-Växjö: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärende- och objektshanteringssystem, miljö- och hälsoskyddskontoret
Referensnummer: MHN 2018-2521:1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans- och nyttjanderätt till ett ärende- och objektshanteringssystem för miljö- och hälsoskyddskontoret vid Växjö kommun.
Miljö- och hälsoskyddskontoret arbetar främst inom följande tillsynsområden: miljöskydd, hälsoskydd och livsmedelskontroll, men även kontroll av radon och solarier samt tobak/e-cigaretter och receptfria läkemedel.
Det system som avses ska vara ett stöd i den dagliga verksamheten.
Kompletterande information
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ekonomisk kapacitet
1. Skatter och sociala avgifter
En upphandlande myndighet ska utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören inte har fullgjort sina skyldigheter avseende betalning av skatter eller socialförsäkringsavgifter i det egna landet eller i det land där upphandlingen sker, och detta har fastställts genom ett bindande domstolsavgörande eller myndighetsbeslut som har fått laga kraft.
En upphandlande myndighet får utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten på ett annat lämpligt sätt kan visa att de skyldigheter som avses i första stycket inte har fullgjorts.En upphandlande myndighet får begära att en leverantör lämnar in ett intyg som har utfärdats av en behörig myndighet i den berörda staten och som visar att det inte finns omständigheter som enligt 13 kap. 2 § eller 3 § 2 utgör skäl för att utesluta leverantören från att delta i upphandlingen.
Utredning om en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning
En upphandlande myndighet får begära utredning av en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning. Om en leverantör har godtagbara skäl för att inte lämna in sådan utredning som den upphandlande myndigheten begär, får leverantören i stället åberopa annan utredning som myndigheten finner lämplig.
2. F-skatt Leverantören ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. 3. Underleverantörer
Punkt 1-2 ovan gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led.
4. Finansiell och ekonomisk ställning Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav. Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren.
Om företaget är nystartat kan anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet. Förklaringen/intyget kan komma att begäras in av upphandlande myndighet.
Teknisk och yrkesmässig kapacitet
För att styrka att anbudsgivaren förfogar över tillräckliga resurser, kompetens och erfarenhet som behövs för att fullgöra de åtagande denna upphandling avser ska anbudsgivaren bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet. Av beskrivningen bör minst följande framgå; företagets organisation och personalstyrka samt de resurser som finns att tillgå för detta uppdrag.