263029-2021 - ÄndringSverige-Ekerö: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Nyproduktion av förskolor
Referensnummer: KSUH21/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun befinner sig i en expansiv fas och planerar att bygga ett flertal förskolor under de kommande 4 åren. För att möta kommunens behov upphandlas därför två entreprenörer för att i samverkan med kommunen projektera och uppföra upp till 6 förskolor.
Beställaren och entreprenören ska bidra med sina erfarenheter och kunnande för ramavtalet och respektive projekt. Det grundläggande målet med att genomföra projekten inom ramavtalet är att erfarenheter från ett projekt ska gynna genomförandet och slutresultatet av nästa projekt.
Mål för varje specifik entreprenad är att genom effektiva processer uppföra prisvärda, kvalitativa samt energieffektiva förskolor inom de riktpris och den färdigställandetid som avtalats för respektive förskola. Avgörande kriterier för val av metoder och kompetenser ska gemensamt beslutas.
Entreprenadernas omfattning beskrivs vid avrop.