Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskiner och kringutrustning för formsprutning av plast
Referensnummer: 2019-6374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42994200 Maskiner för bearbetning av plast
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården inbjuder leverantörer att lämna in anbudsansökan avseende upphandling av ramavtal för maskiner och kringutrustning för formsprutning av plast inom Kriminalvårdens arbetsdrift.
Avrop från ramavtalet genomförs genom förnyade konkurrensutsättningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42990000 Diverse specialmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen