263065-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gynekologiska ultraljud
Referensnummer: K 2023-3647
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed in till anbudsgivning för upphandling av ultraljud för gynekologi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans av fem (5) stycken stationära ultraljud och fem (5) stycken mobila inklusive verifierad komplett installation. Utrustning ska fungera för sitt avsedda ändamål på ME Gynekologi o Reproduktionsmedicin.
Utrustningarnas beräknade årsvolym är 6000 undersökningar per utrustning.
Behöver utrustas med hårdvara, applikationer/mjukvara och ultraljudsprober som lämpar sig för verksamheternas undersökningar och undersökningsmetoder.
Utrustningarna kommer att placeras på gynmottagning, reproduktionsmottagning och operation för vaginal och abdominal gynekologisk ultraljudsdiagnostik och reproduktionsmedicinska ingrepp.