26317-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekrytering av vårdpersonal från annat EU/EES-land
Referensnummer: RJL 2017/2745
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rekryteringstjänst när det gäller vårdpersonal från annat EU/EES-land.
Omfattning.
Region Jönköpings län och Region Östergötland avser att upphandla Rekrytering av vårdpersonal från annat EU/EES-land.
Upphandlingen omfattar rekryteringstjänster av legitimerad vårdpersonal. De professioner som omfattas av upphandlingen är:
Läkare.
Tandläkare.
Sjuksköterskor.
Specialistsjuksköterskor.
Röntgensjuksköterskor.
Barnmorskor.
Tandhygienister.
Fysioterapeuter.
Arbetsterapeuter.
Kuratorer.
Dietister.
Psykologer.
Biomedicinska analytiker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen