263204-2019 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck
Referensnummer: 19/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun gör en ramavtalsupphandling för behovet av däck och servicearbeten kring området.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende däck, tillhörande service och kringutrustning.
Omfattning
Jönköpings kommun handlar upp ramavtalsleverantör för kommunens tillförsel av däck och fälgar till såväl personbilar, lätta lastbilar, lastbilar, diverse entreprenadmaskiner samt en rad andra däckgående fordon. Upphandlingen gäller även skifte, montering, balansering m m av förekommande däck och fälgar, samt även jourtjänst med utryckningar i kommunen.
Upphandlingen begränsas av att vi tillåter oss själva att handla en uppsättning däck av bilfirman tillsammans med nyköp av personbilar i de fall det skulle vara en bättre affär för oss.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen