263210-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Konsulttjänster inom VA
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för tidsplanering i projekt
Referensnummer: 29MB898
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Vatten och Avfall söker expertstöd för tidsplanering för programmet Stockholms framtida vattenförsörjning (SFV) Expertstödet ska vidareutveckla och förvalta den tidplaneringsfunktion som redan finns framtagen och på plats. Arbetet ska ske i nära samarbete med programchef, programledare, projektledare, projektingenjörer, utredare och övriga intressenter. Utredningarnas och projektens framdrift ska kontinuerligt följas upp och förändringar och dess konsekvenser ska på ett tydligt sätt kommuniceras till programledningen genom tidplanefunktionen. Inberoenden mellan projekt ska följas upp och vid behov ska nya identifieras. Expertstödet ska hjälpa programledningen att analysera programmets framfart.