263231-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultgrupp Uppställningsplatser och Bryggor Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2023-00962
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet innebär en reinvestering i ca 30 uppställningsplatser på Arlanda Pir A, Pir B och Pir C. De äldsta delarna av flygplatsens ramper byggdes i mitten och 70-talet. Sedan dess har få större reinvesteringar i infrastrukturen genomförts vilket innebär att flera delar av infrastrukturen närmat sig sin tekniska livslängd och behöver bytas ut.
Etapp 1 omfattar 10 kod C och en kod E platser men mellanliggande rampyta, total ca 85 000 kvadratmeter. Projektet inkluderar reinvestering i dagvatten inkl anläggningar för uppsamling av glykolförorenat vatten, transportsystem för flygplansbränsle, dricksvattenledningar så väl som betong- och asfaltsytor. Parallellt med detta kommer även bryggorna som ansluter mot flygplanen att bytas ut, dessa kommer kopplas till 11 nya byggnader med trappa och hiss (ca 200 m2 styck) och gångbryggor mot terminalen (mellan 20 och 45 meter långa). V
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Senior teknikområdesspecialist Mark Yttre VA ledningssamordning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt ansökningsinbjudan.
Senior teknikområdesspecialist Flygplatsutformning
Del nr: 2
Senior teknikområdesspecialist Hydrant
Del nr: 3
Senior teknikområdesspecialist El yttre och hus inkl hiss
Del nr: 4
Senior teknikområdesspecialist VVS yttre och hus
Del nr: 5
Teknikområdesspecialist data och informationssamordning
Del nr: 6
Senior teknikområdesspecialist Bas-P
Del nr: 7
Senior teknikområdesspecialist Konstruktion Hus
Del nr: 8
Senior teknikområdesspecialist brand
Del nr: 9
Senior teknikområdesspecialist lås och larm
Del nr: 10