263237-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompressionsutrustning
Referensnummer: IN-IN22-0469
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling
Denna upphandling avser ramavtal på kompressionsutrustning i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av efterfrågade varor under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in varor med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Syftet är att teckna avtal med en (1) leverantör per objekt.
Upphandlingen omfattar:
hjälpmedel, inkl leverans,
tillbehör och reservdelar,
dokumentation,
generell och/eller specifik utbildning
support
service under garantitiden
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 29 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141110 Förbandsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen