Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och serviceavtal för beslutsstödsystem Hypergene
Referensnummer: F-006-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hultsfreds kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Hypergene avseende support och underhåll av BI-systemet Hypergene.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hultsfreds kommun har för avsikt att införskaffa underhåll och support av ledning- och beslutstöd Hypergene. Systemen används som stöd för chefer i kommunen vad det gäller verksamhetsuppföljning. Systemet har integration av flera andra system i Hultsfreds kommun.