263316-2018 - PlaneringSverige-Ystad: Programvara och informationssystem
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätarbytesapp för El, Fjärrvärme och Vatten
Referensnummer: 20180615
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Ystad Energi AB har behov av mätarbytesapp för El, Fjärrvärme och Vatten.
Fr.o.m. 2019 kommer Ystad Energi AB byta ca. 2 000 st/per år, El och Fjärvärmemätare.
Ystad Energi AB är ett kommunalt energibolag och är helägt av Ystads Kommun.
Kärnverksamheten är distribution av El, Fjärrvärme samt Fiber.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48517000 IT-programvara, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en marknadsundersökning där vi behöver scanna marknaden för att få kännedom om vad som finns tillängligt när det gäller automatiskt byte.
Vi efterlyser leverantörer som har kompetens inom detta område, för att vi vidare ska kunna skicka förfrågningsunderlag/upphandlingsdokumentation till intresserade leverantörer, där vår förhoppning är att detta ska leda till ett hållbart avtal.
Skicka ditt intresse med en kort beskrivning om företaget samt Era kontaktuppgifter på email till jeanette.svenmo@ystad.se eller jan.mansson@ystad.se, dock senast den 1 augusti 2018.
Tack på förhand !
Se bifogat dokument kravspecifikation/vid frågor vänligen kontakta Jan Månsson