II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77211500 Trädvård, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90620000 Snöröjning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser skötsel av hårdgjorda ytor, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning inom området. Objektet är ett statligt byggnadsminne (SBM) med skyddsbestämmelser för bevarande av kulturvärden. Kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd bland annat fruktträd, formklippning av häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, perenner och lökväxter samt gräsklippning.