263321-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kinna: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel inkl. service. Städartiklar, kemiska produkter, mjukpapper och plast till Marks Kommun
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förbrukningsmateriel inom städartiklar, kemiska produkter, mjukpapper och plast.
Omfattar följande produktområden:
A. Städartiklar, kemiska produkter, mjukpapper och plast
B. Diskmaskindiskmedel storkök, ugnsrengöring och service
Värdet för produktgrupp A beräknas till 5 000 000 SEK per år och värdet för produktgrupp B till 500 000 SEK per år.
Avtalsperiod.
A. Städartiklar: Beräknad avtalsstart 1.11.2018
Avtalet kommer att löpa 24 månader från dagen då båda parter har undertecknat avtalet. Kommunen har därefter möjlighet att, på i övrigt oförändrade villkor, förlänga avtalet vid högst två tillfällen med 12 månader i taget.
B. Maskindiskmedel: Beräknad avtalsstart 1.11.2018
Avtalet kommer att löpa 24 månader från dagen då båda parter har undertecknat avtalet.Kommunen har därefter möjlighet att, på i övrigt oförändrade villkor, förlänga avtalet vid högst två tillfällen med 12 månader i taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
A.
B.
A och B.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde A, Städartiklar, kemiska produkter, mjukpapper och plast
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskindiskmedel inkl. service
Del nr: B
39831210 Maskindiskmedel, 50880000 Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning