263332-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Blomsteruppsättningar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor, blomsterarrangemang och hyra av växter
Referensnummer: 21/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121210 Blomsteruppsättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal för blommor, blomsterarrangemang och skötsel av växter, köp av större växter inklusive tillbehör samt serviceavtal.
Upphandlingen är indelad i fem kategorier. Anbud kan lämnas på en eller flera kategorier.
Kategori 1 Blommor, begravningsbinderier samt kondoleansblommor
Kategori 2 Mindre och större blomsterarrangemang
Kategori 3 Köp av större växter inklusive tillbehör
Kategori 4 Hyra och skötsel av större växter
Kategori 5 Serviceavtal avser regelbunden service av växter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03117000 Växter för särskilda ändamål, 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03451000 Växter, 77330000 Arrangering av blomsteruppsättningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta förfrågningsunderlag avser ramavtal för blommor, blomsterarrangemang och hyra och skötsel av växter, köp av större växter inkl. tillbehör samt serviceavtal.
Upphandlingen omfattar ramavtal för blommor, blomsterarrangemang och hyra och skötsel av växter, köp av större växter inklusive tillbehör samt serviceavtal.
Kategori 1 Blommor, begravningsbinderier samt kondoleansblommor avser snittblommor i buketter, blommande växter, krukväxter samt begravningsbinderier och kondoleansblommor. Även leverantörens övriga sortiment som krukor, hälsningskort, blomdekorationer m.m. ingår i upphandlingen.
Ovan nämnda typer är bl.a. aktuellt vid uppvaktningar samt vid sjukdom, begravningar och kondoleanser. Leverans till hemadress, begravning samt till universitetets institutioner/motsvarande är aktuellt.
Kategori 2 Mindre och större blomsterarrangemang. Avser blomsterarrangemang för dekoration och utsmyckning av lokaler vid olika evenemang t.ex. doktorspromotioner, disputationer, konferenser och seminarier.
Kategori 3 Köp av större växter inklusive tillbehör. Avser köp av växtinredning inklusive tillbehör för inomhusbruk.
Kategori 4 Hyra och skötsel av större växter. Avser hyra och skötsel av större växter till allmänna ytor som korridorer, pentryn, receptionsdiskar, enskilda kontorsutrymmen och kontorslandskap. Placering kan ske såväl på golv, receptionsdisk som i fönster och som växtarrangemang på spaljéer.
Kategori 5 Serviceavtal. Avser regelbunden service av växter.