26337-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enteral Utrustning 2021, SLL982
Referensnummer: FSN 2021-0202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett ramavtal där regionen tar ett samlat grepp om förbrukningen inom området för nutrition. Avtalet innefattar förbrukningsmaterial inom enteral nutrition, såsom gastrostomi, olika typer av sonder, sprutor, aggregat samt amningsprodukter och nappflaskor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen