263384-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tvätt- och torkmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättstugeutrustning
Referensnummer: SF 2021/202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713200 Tvätt- och torkmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm stad inbjuder er till att lämna anbud i upphandling av tvättstugeutrustning med tillhörande installation och service enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet inkl. tillhörande bilagor.
Upphandlingen är en gemensam upphandling, vilket innebär att den omfattar stadens förvaltningar och bolag som anmält sitt deltagande.
Upphandlingns mål och syfte är att tillgodose stadens behov av vitvaror med miljövänliga och hållbara vitvaror samt förenkla för beställaren att köpa rätt typ av produkt.
Upphandling av vitvaror omfattande följande avtalsområden:
— Vitvaror (tvättmaskiner, diskmaskiner, kyl och frys m.m.)
— Småel (dammsugare, elvispar m.m)
— Tvättstugemaskiner (PRO-maskiner)
Ramavtalet avser löpa i två (2) år med möjlighet till förlängning ett (1)+ ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 42716110 Utrustning för tvätt, 42716120 Tvättmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens mål och syfte är att tillgodose stadens behov av vitvaror med miljövänliga och hållbara vitvaror samt förenkla för beställaren att köpa rätt typ av produkt.
Ramavtalet avser löpa från avtalssignering fram till 21.5.2023 med möjlighet till förlängning ett (1)+ ett (1) år.