263385-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Brandbekämpningsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandsläckare m.m.
Referensnummer: 271/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35111000 Brandbekämpningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av brandsläckare med tillhörande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111300 Brandsläckare, 39525400 Brandfiltar, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser all lös brandsäkerhetsutrustning såsom brandsläckare, brandfiltar samt enklare brand/utrymningsrelaterade skyltar. Upphandlingen gäller också service och besiktning av ovanstående en gång/år. Upphandlingen avser även täcka behoven av övningssläckare samt besiktning av rökluckor.