26352-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Huvudinspektör, Skadeutredare samt konstruktör
Referensnummer: 20/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för konsulttjänster i form av huvudinspektör, skadeutredare och konstruktör. Parkeringsbolaget avser teckna avtal med en part som inkluderar alla tre kompetensområden.
Parkeringsbolaget äger och förvaltar i dagsläget 26 stycken p-hus. De flesta är uppförda i betong men vi har även konstruktioner i stål. P-husen är uppförda mellan åren 1966 och 2012.
2018 började parkeringsbolaget att arbeta med huvudinspektioner enligt BaTMan-metodiken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen