263554-2023 - ÄndringSverige-Norrtälje: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-driftupphandling
Referensnummer: UH-2023-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrtälje Energi avser att upphandla en leverantör för produktion och drift av Norrtälje Energis server- och applikationsmiljö. Upphandlingen gäller ett helhetsansvar för daglig drift, övervakning och underhåll av central hårdvara, lagring, internt och externt nätverk och kontinuitetstjänster. Målsättningen är att köpa infrastrukturkapacitet som tjänst, såsom virtuell server, lagring och kontinuitet, med pris per förbrukningsenhet/tidsenhet med stor möjlighet till flexibilitet.
Upphandlingen sker enligt LUF