263655-2019 - ResultatSverige-Söderhamn: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automationskonsult Gästrike Vatten AB
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att kvalificera leverantörer som kan leverera det som efterfrågas enligt följande:
• Programmering av PLC/HMI/SCADA
• Genomföra större och mindre projekt inom linje och investeringar för Gästrike vatten AB
• Tillhandahålla resurser inför specifika tidsbestämda arbeten.
• Löpande konstruktion, mindre förändringar av och i processanläggningar.
• Löpande uppdatering i befintlig dokumentation.
• Löpande programmering i befintliga system.
• Skriva tekniska beskrivningar, funktionsbeskrivningar ihop med produktionen.
• Dokumenteringssystem och komponentlistor
• Delta i driftsättning
I befintligt system ”siemens S7 1200 och ABB AC800, Melsec.
Uppdragets beräknade omfattning ca 1 500 – 2 000 timmar per år
KÖ lämnar inga som helst volymgarantier i ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen