263703-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Riksfärdtjänst
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRiksfärdtjänst
BeskrivningUpphandlingen omfattar bokning av riksfärdtjänst mellan kommuner inom Sverige för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag om riksfärdtjänst, lag (1997:735).
Intern identifierareSF 2025/588
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRiksfärdtjänst