263704-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggadministrativa konsulttjänster - Skyddsobjekt
Referensnummer: 2234/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdragen omfattar nyckelfunktioner inom Projekteringsledning, Projektledning, Byggledning och Installationssamordnare.
Objekten består av de av Statens fastighetsverks fastigheter som berörs direkt eller indirekt av Säkerhetsskyddsavtal (SUA). Dessa fastigheter tillhör företrädesvis dagens fastighetsområden Regeringsbyggnader och Stockholms slott (inkl Drottningholm). Av detta skäl är detta en säkerhetsskyddad upphandling med säkerhetsskyddsavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen