263772-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sveg: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPHANDLING AV KOMMUNIKATIONSOPERATÖR
Referensnummer: 22/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
UPPHANDLING AV
KOMMUNIKATIONSOPERATÖR
FÖR ETT BRETT OCH ÖPPET
TJÄNSTEUTBUD I HÄRJEÅNS
NÄT AB BREDBANDSNÄT.
Upphandlingen omfattar ett komplett kommunikationsoperatörsåtagande vilket
innebär att anbudsgivaren ska etablera ett aktivt nät. Enbart en liten del av Härjeåns fibernät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32400000 Nät, 32412110 Internetnätverk, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen