263773-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sveg: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beredningstjänster och Projektledare 2023-2025 För Härjeåns Nät AB
Referensnummer: 22/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härjeåns Nät AB har ett behov av att köpa in beredningstjänster och projektledare för kommande arbeten i vårt upptagningsområde. Härjeåns Nät säkerställer ca 33 000 elnätkunders behov av kraft, ljus och värme i Härjedalen, Ånge, Bräcke, Ragunda, Bergs och Sundsvalls kommuner. Totalt äger och ansvarar vi för över 600 mil elnät i mellersta Norrland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232200 Arbeten för kraftledningar, 45232210 Anläggning av luftledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 71314100 Tjänster på elområdet, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen