2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stödinsats Bostad först
Beskrivning: Ramavtalet omfattar köpta tjänster i from av stödinsatser som utförs av ett mobilt och tillgängligt stödteam där Deltagarens behov är i centrum utifrån metoden Bostad Först. Respektive kommun står för hyresvärdsansvar och anskaffning av lägenheter och socialtjänsten står för myndighetsutövning.
Intern identifierare: 825/23
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: De anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav och är det ekonomiskt mest fördelaktiga utifrån pris kommer att antas tills uppskattat behov är uppnått. Vid tilldelning av kontrakt kommer det antal Utförare antas som krävs för att uppfylla både uppskattat behov av antal platser och målgruppsbehov. Respektive delområde utvärderas och tilldelas separat. Delområde Akutboende, Kollektivt boende och Förstärkt kollektivt boende: Utvärdering görs av dygnspris för en (1) person. Dygnspris rangordnas med lägsta dygnspris högst. Delområde Lägenhetsboende: Utförarens offererade pris per insatsnivå multipliceras med antal uppskattade dygn för placeringstid per insatsnivå och ger ett sammanlagt pris per insatsnivå. Summan av sammanlagd pris per insatsnivå ger ett utvärderingspris. De anbud med lägst utvärderingspris kommer att antas tills uppskattat behov är uppnått. Formel vid beräkning: (Pris per dygn insatsnivå Hög x 75 dygn) + (Pris per dygn för insatsnivå medel x 220 dygn) + (Pris per dygn för insatsnivå låg x 75 dygn) = Utvärderingspris. Pris för medföljande barn utvärderas inte, men observera att vid likvärdiga alternativ styrs val av Utföraren utifrån lägst pris vid avropstillfället. Pris för tilläggstjänst efterstöd utvärderas inte och avropas vid de fall Beställaren bedömer att det finns ett behov. Vid tilldelning av kontrakt kommer det antal Utförare antas som krävs för att uppfylla både uppskattat behov av antal platser och målgruppsbehov.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del