263841-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Smedjebacken: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivilig förhandsinsyn avseende upphandling av underhåll och support av verksamhetssystemet Procapita för Smedjebackens kommun.
Referensnummer: 2019-303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Smedjebackens kommun har för avsikt att, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14§ punkt 3 och denna förhandsinsyn, ingå avtal med Tieto Sweden AB, avseende support och underhåll av IT-systemet Procapita.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen