263922-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mäklartjänst för försäljning av villatomter
Referensnummer: Dnr 2018-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Arvika kommun söker leverantör som kan förmedla försäljning av kommunens villatomter.
Upphandlingen avser fastighetsmäklartjänster och omfattar avyttring av småhustomter inom Arvika kommun.
Det upphandlade uppdraget kommer att omfatta samtliga mäklaruppdrag hänförliga till försäljning och avser genomförande av samtliga förekommande steg av försäljningen. Till exempel värdering, presentationsmaterial, annonsering och fotografering men även upprättande av erforderliga handlingar i samband med försäljningarna.
Kommunen planerar att projektera området Jonsbol i Västa Sund med 26 villatomter. Planarbetet pågår och man beräknar ha säljbara tomter i början av 2020. Planen går ut på granskning under juli månad 2018. Tomtpriserna kommer att variera mellan 500.000 - 900.000 SEK. Kommunen kommer grovplanera området och därefter släppa tomter etappvis.
Kommunen avser att teckna ramavtal med en leverantör.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70122100 Försäljning av mark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning inklusive eventuell option.