2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Dokumenthantering
Beskrivning: Familjebostäder står inför en omställning som påverkar hur dokument ska lagras, hanteras och göras tillgängliga. En förstudie har genomförts med djupintervjuer, nulägesanalys och omvärldsbevakning. Den visar att bolaget har förbättringsbehov inom struktur, åtkomst, ansvarsfördelning och digitalt stöd. Syftet med denna RFI är att samla in information från marknaden om lösningar, system och metoder som kan möta Familjebostäders framtida behov för dokumenthantering.
Intern identifierare: FAM-2025-00326
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48517000 IT-programvara, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72512000 Dokumenthanteringstjänster