264012-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Kenneltjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppstallning om omvårdnad av hundar
Referensnummer: 600-2410-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98380000 Kenneltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten upphandlar tjänsten Uppstallning om omvårdnad av hundar. Länsstyrelserna övertar uppgiften att praktiskt verkställa omhändertagande av djur enligt djurskyddslagen och tillsynslagen dagtid. Kvällar och helger har Polisen fortfarande kvar uppdraget och ska därför även kunna avropa från detta avtal.
Denna upphandling omfattar uppstallning av hund.
Upphandlingen är indelade i geografiska områden:
Geografiska område 1 - innehållande kommunerna Umeå, Skellefteå, Norsjö, Vindeln, Bjurholm, Vännäs, Nordmaling, Åsele, Lycksele, Malå
Geografiska område 2 - innehållande kommunerna Dorotea, Vilhelmina, Storuman, Sorsele
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera geografiska områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Geografiskt område 1 - Umeå, Skellefteå, Norsjö, Vindeln, Bjurholm, Vännäs, Nordmaling, Åsele, Lycksele, Malå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98380000 Kenneltjänster, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Geografiskt område 2 - Dorotea, Vilhelmina, Storuman, Sorsele
Del nr: 2
Option - Infångande (utvärderas ej)
Del nr: 3