Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk stöd i tillgänglighetsfrågor, Norra Djurgårdsstaden, K398
Referensnummer: E2018-01645
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet Norra Djurgårdsstaden har behov av tekniskt stöd i tillgänglighetsfrågor (tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning). Staden ansvarar för de tillgänglighetsfrågor som berör gatumark till exempel gator, torg, parker, lekplatser och kajer. Projektet behöver nu förstärkas med expertkunskap och tekniskt stöd avseende tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen