Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SCHAKT- OCH BERGARBETEN STRATEGISK PARTNERING, HJORTHAGSGARAGET SAMT OPTIONSPROJEKT
Referensnummer: SP 2022/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hjorthagsgaraget: Objektet är beläget i stadsutvecklingsområdet Norra Djurgårdstaden i Stockholms kommun.
Objektet avser nybyggnation av garageanläggning för ca 1300 parkeringsplatser i 8 plan i befintligt bergrum som ska utökas och anpassas för ändamålet. Garageanläggningen är uppdelad på två befintliga bergrum; västra och östra skeppet. Bergrummen ska utökas genom berguttag i riktning neråt samt begränsas i längd med hjälp av väggar i syd mot angränsande fastighet. Den befintliga arbetsrampen från norr till syd ska strossas och nya ramper mellan skeppen och från infartsbyggnaden ska tas fram i berget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 850 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43123000 Maskiner för tunnelsprängning, 45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45111211 Sprängning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen