264110-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering St Persskolan
Referensnummer: UH-2022-77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vadstena har under 20 års tid stått inför en större renovering/ombyggnad för att möjliggöra framtida lokal- och underhållsbehov.  St Persskolan som ligger mitt i gamla Vadstenas stadsstruktur, skall i befintliga byggnader inrymma 3-parallellig F-3 samt all fritidsverksamhet i kommunen motsvarande ca 340 elever. Detta jämfört med tidigare där verksamheten på St Persskolan omfattades av F-2. Gamla installationer rivs och ersätts med nya. Utöver detta ska en ombyggnad av nuvarande skolutemiljö utföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll, 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hus A totala BTA ca 2530 m2
Hus B totala BTA ca 2000 m2
Hus C totala BTA ca 600 m2
Tomtens storlek är ca 8500 m2.