Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferensanläggningar och möteslokaler
Referensnummer: U-085-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Högsby kommun, Hultsfreds kommun, Oskarshamns kommun, Vimmerby kommun och Västerviks kommun upphandlar gemensamt konferensanläggningar för konferenser med och utan övernattning inom olika geografiska områden. I upphandlingen ingår även behovet av externa möteslokaler när behoven inte kan lösas med egna lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55100000 Hotelltjänster, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen