264300-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Diverse tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättservice inom vård och omsorg Torsby kommun 2021
Referensnummer: KST2021/264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98300000 Diverse tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvättservice
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98300000 Diverse tjänster, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar tvättservice (inklusive transport) för kommunens hemtjänst- och vårdpersonal. Antalet hämtningsställen är 11 st. fördelat över hela kommunen (enl. Kommersiella villkor punkt 1.3)
Upphandlingen omfattar följande:
1. Tvättservice (inklusive transport) av arbetskläder för medarbetare inom vård, omsorg samt LSS vilket innefattar hemtjänst och särskilda boenden samt korttidsenhet. Kunden är ägare till personalkläderna. Tvätt av arbetskläder omfattar totalt ca 400 personer varav ca 220 personer är i tjänst varje dygn. Mindre antal under helger. Leverans och hämtningsställen är 11 till antal och spridda över hela kommunen.
2. Leasing och tvätt av sängkläder till 10 korttidsplatser på Lellängens korttidsenhet.