264302-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult, arkitekt, ramavtal
Referensnummer: TF2021/502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar att som konsult utföra projektering av arkitekthandlingar, inklusive inredningsarkitektur, i och för kommunala verksamheter i Enköpings kommun.
I uppdragets omfattning ingår att kunna bistå med dokumentation inom ramavtalsområdet med tillhörande beslutsunderlag, exempelvis politiska beslut, beslut i tidiga skeden eller beslut kring bygglovsärenden.
Konsulten ska kunna ta fram kompletta underlag (ritningar, beskrivningar etc.) utifrån fastställd entreprenadform och utforma förfrågningsunderlag i enlighet med Lag (SFS 2016:1145) om offentlig upphandling. Även upprättande av bygghandlingar och relationshandlingar ingår i uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget kan komma att innefatta följande tjänster:
Närvara vid möten, som .ex. projekterings- och verksamhetsmöten etc.
Upprätta handlingar som kan ligga till grund för beslut hos beställaren
Upprätta systemhandlingar som kalkylunderlag hos beställaren
Upprätta digitala underlag för övriga tekniska konsulter (dwg-underlag)
Upprätta erforderliga beskrivningar och ritningar
Upprätta bygglovhandlingar
Omfattning av uppdrag framgår i detalj vid respektive avrop.