264330-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal beläggningsarbeten
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal beläggningsarbeten
BeskrivningEntreprenören åtar sig att för Beställarens räkning såsom utförandeentreprenör utföra arbeten inom området underhållsbeläggningar, nybyggnadsbeläggningar som inte upphandlas i särskilda entreprenader, samt vägmarkeringar på i entreprenaden ingående beläggningar och befintliga beläggningar. Vidare ingår förarbeten och återställningsarbeten. Avtalet är ett Ramavtal. Garantitiden är fem (5) år på utfört arbete. Avrop sker via Beställarens beställningsbeskrivelse för avrop.Avrop för återställningsarbeten sker via beställarens system för tillstånd. Beträffande omfattning i detalj hänvisas till förfrågningsunderlaget i dess helhet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93111:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44113620 Asfalt, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233251 Nybeläggning