26434-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastarmar
Referensnummer: UH-2022-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed bjuder Copenhagen Malmö Port Aktiebolag, benämns ”CMP”, in intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende att riva tre stycken äldre lastarmar  med tillhörande plattformar förstarm  i Malmö hamn, i enlighet med villkor i detta upphandlingsdokument samt eventuella bifogade handlingar.
Ytterligare information om Copenhagen Malmö Port finns i Bilaga 13.13 - CMP Information, samt på https://www.cmport.com/.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 51000000 Installation (utom programvara)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avser att riva tre stycken äldre lastarmar  med tillhörande plattformar för lastarm 4 påverkas endast kraftmatning och styrning.
Befintliga 3 lastarmar ersätts med två nya lastarmar 1 och 2 samt en ny plattform.
Utbytet av lastarmarna medför även justeringar och ombyggnationer i befintlig anläggning.