Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 21/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksteatern önskar hitta en leverantör som på ett snabbt och effektivt sätt kan möta upp Riksteaterns behov av tryckeritjänster. Under normal drift sker beställningar till ca 20 produktioner per termin, med kraftig variation på upplagornas storlek och innehåll. Produkter beställs av ca 230 riksteatern-föreningar. Upphandlingen omfattar säsongsvisa upplagor av foldrar, affischer, broschyrer men även, mer sällan, t.ex. informationsbroschyrer, den årliga verksamhetsberättelsen eller kongresshandlingar m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen