264380-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning 2021
Referensnummer: 2021-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vinterväghållning för kommunerna Lidköping, Vara och Skara inklusive Götene samt AB Bostäder i Lidköping.
Upphandlande myndigheter bjuder in er att lämna anbud på snöröjning i enlighet med detta dokument och bifogade handlingar.
Upphandlande myndigheter företräds i upphandlingen av Upphandling Västra Skaraborg.
Upphandlingen är indelad i områden. Omfattning kan utläsas i respektive kravspecifikation i de olika delarna och takvolym återfinns i de kommersiella villkoren. Till hjälp finns kartor bilagda och i vissa fall också områdesbeskrivningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 29
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Vara 1 - Arentorp Helås Tumleberg
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vinterväghållning, se spec.
Del nr: Vara 2 - Larv
Del nr: Vara 3 - St Levene Håkantorp
Del nr: Vara 4 - Tråvad
Del nr: Vara 5 - Vara Emtunga
Del nr: Vara 6 - Vedum
Del nr: Vara 7 - Kvänum Öttum Jung
Del nr: Lidköping 1a - Hjullastare 1 (3-9 ton, klass 22.1513)
Del nr: Lidköping 1b - Hjullastare 2 (7-13 ton, klass 22.1514)
Del nr: Lidköping 1c - Hjullastare 3 (11-17 ton, klass 22.1515)
Del nr: Lidköping 1d - Traktor 1 (klass 50-100 hk)
Del nr: Lidköping 1e - Traktor 2 (klass 101-150 hk)
Del nr: Lidköping 1f - Traktor 3 (klass 151-200 hk)
Del nr: Lidköping 1g - Hjulgrävare (klass 8-10 ton)
Del nr: Lidköping 2 - Gillstad
Del nr: Lidköping 3 - Järpås
Del nr: ABB inom Lidköpings tätort
Del nr: ABB 2 - Vinninga
Del nr: ABB 3 - Järpås
Del nr: Skara 1 - Ardala
Del nr: Skara 2 - Axvall Eggby Varnhem
Del nr: Skara 3 - Skaraberg
Vinterväghållning se spec.
Del nr: Skara 4 - Bågen
Del nr: Skara 5 - Hindsbo
Del nr: Götene 1 - Forshem Gössäter Årnäs Österäng
Del nr: Götene 2 - Lundsbrunn
Del nr: Götene 3 - Norra
Del nr: Götene 4 - Sil
Del nr: Götene 5 - Hällekis Källby