264388-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning för offentlig konst
Referensnummer: 20/195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser projektledning för offentlig konst.
Inledning
Jönköpings kommun (beställaren) inbjuder anbudsgivare leverantör) att lämna anbud avseende projektledning för offentlig konst.
Omfattning
Upphandlingen avser att ta ett helhetsgrepp för konsulttjänster i processen med att förvärva offentlig konst och dess processer bland annat genom att både operativt och strategiskt tillföra kompetens och genomföra projekt inom ramen för enprocentregeln samt stadsutvecklingsprojekt.
Konsulten som företräder ett gestaltningsprojekt ansvarar för att projektleda hela processen, från val och upphandling av konstnär till genomförande och slutbesiktning samt dokumentation. Konsulten lägger upp riktlinjerna för den konstnärliga miljögestaltningen på ett tidigt stadium i byggprocessen, i nära samarbete med Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommun (beställaren) inbjuder anbudsgivare (leverantör) att lämna anbud avseende projektledning för offentlig konst.
Konsulten som företräder ett gestaltningsprojekt ansvarar för att projektleda hela processen, från val och upphandling av konstnär till genomförande och slutbesiktning samt dokumentation. Konsulten lägger upp riktlinjerna för den konstnärliga miljögestaltningen på ett tidigt stadium i byggprocessen, i nära samarbete med beställaren.
I ansvaret ingår bland annat:
Genomförande av förstudie
Framtagande av konstprogram
Processledning, upphandling och urvalsprocess
Projektledning i genomförandeprocessen
Framtagande av underlag till avtal och handlingar
Samordning och kommunikation med intressenter och projektdeltagare
Protokollansvarig och ansvarig för dokumentation vid möten
Överlämnande av all dokumentation till uppdragsgivaren efter slutfört uppdrag
Motiveringstext till urvalsgrupp
Avstämningsmöten med uppdragsgivaren
Kallar och håller möten med urvalsgruppen
Deltagande i slutinspektion
Ta fram underlag samt beställa informationsmaterial, dokumentation, skylt