2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hämtning av förpackningsavfall
Beskrivning: • Fastighetsnära insamling och transport av förpackningsavfall av papper, plast, glas och metall under kommunalt ansvar från hushåll, samlokaliserade verksamheter och gemensamma hämtplatser på fastlandet. Insamling sker främst från kärl, men bottentömmande behållare och container kan förekomma. • Insamling och transport av förpackningsavfall av papper, plast, glas och metall under kommunalt ansvar från hushåll och samlokaliserade verksamheter från ön Tranholmen. Insamling från Tranholmen (Grottviken), kräver båt för transport till och från ön samt fordon för att köra iland och tömma eller skifta storbehållare. • Inmätning och registrering av kärlens dragväg för alla förpackningsfraktioner som omfattas av upphandlingen. • Tillhandahållande av kärl, reservdelar, transpondrar, etiketter, dekaler och övrigt material vid utbyte och nya/förändrade abonnemang. Detaljerad beskrivning av upphandlingens omfattning framgår av upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: TN 2024/0584
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Hämtning av förpackningsavfall